Siatkarska Liga Narodów – zapowiedź turnieju
Siatkarska Liga Narodów to nie tylko widowisko sportowe, lecz również ogromna pasja i rywalizacja. Turniej ten, od lat stawiający nowe standardy w światowej siatkówce, przyciąga uwagę fanów z całego świata, zapewniając niezapomniane emocje, zaciętą rywalizację i widowiskowe akcje.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co czeka nas podczas Siatkarskiej Ligi Narodów 2024, jakie drużyny wezmą w niej udział i gdzie odbędzie się ten turniej. Czy Polsce uda się obronić tytuł?
Kiedy i na jakich obiektach odbędzie się Siatkarska Liga Narodów 2024?
Liga Narodów Siatkówce 2024 to szósta edycja prestiżowego turnieju, który jest organizowany tradycyjnie przez FIVB, czyli Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. W rozgrywkach weźmie udział 16 drużyn narodowych. Turniej zaplanowano na 21 maja – 30 czerwca.
Rywalizacja składać się będzie z dwóch głównych faz: grupowej i pucharowej. Faza pucharowa zaplanowana jest na 27 – 30 czerwca. Reprezentacja Polski, która w poprzedniej edycji zapisała się złotymi zgłoskami w annałach siatkarskich triumfów, będzie bronić tytułu. W porównaniu z rozgrywkami w poprzednim roku, Turcja, zdobyła awans dzięki zwycięstwu w Challenger Cup w roku 2023, zastąpiła Chiny.
Obiekty, na których będzie się odbywać Siatkarska Liga Narodów 2024 to:
- Antalya Spor Salonu w Antalyi w Turcji – hala może pomieścić 10 000 widzów – mecze grupy 1;
- Ginásio do Maracanãzinho w Rio de Janeiro w Brazylii – hala może pomieścić 11 800 widzów – mecze grupy 2;
- Fukuoka Convention Center w Fukuoce w Japonia – hala może pomieścić 8 500 widzów – mecze grupy 3;
- TD Place Arena w Kanadzie w Ottawie – hala może pomieścić 9 500 widzów – mecze grupy 4;
- Arena Stožice w Lublanie w Słowenii – hala może pomieścić 12 480 widzów – mecze grupy 5;
- SM Mall of Asia Arena w Pasay na Filipinach – hala może pomieścić 15 000 widzów – mecze grupy 6;
- Atlas Arena w Polsce w Łodzi – hala może pomieścić 13 805 widzów – mecze fazy pucharowej.
Siatkarska Liga Narodów 2024 – faza grupowa
W fazie grupowej udział weźmie 16 reprezentacji narodowych, podzielonych na dwie kategorie (w nawiasach miejsca poszczególnych drużyn w rankingu FIVB):
- stałych uczestników (Polska – pierwsze miejsce, USA – drugie miejsce, Włochy – trzecie miejsce, Japonia – czwarte miejsce, Brazylia – piąte miejsce, Argentyna – szóste miejsce, Francja – ósme miejsce, Serbia – dziewiąte miejsce, Niemcy – dziesiąte miejsce, Iran – piętnaste miejsce);
- drużyn pretendentów (Słowenia – siódme miejsce, Kuba – jedenaste miejsce, Kanada – dwunaste miejsce, Holandia – trzynaste miejsce, Turcja – czternaste miejsce i Bułgaria – dwudzieste miejsce).
Stałym uczestnikom zapewniony jest udział w kolejnych edycjach bez względu na osiągnięty wynik, natomiast drużyny pretendujące mogą być zagrożone spadkiem.
Rywalizacja w fazie grupowej będzie trwała przez trzy tygodnie, z tygodniową przerwą między turniejami. Zespoły zostaną podzielone na dwie grupy po 8 reprezentacji, które rozegrają między sobą po cztery spotkania w ramach grupowych turniejów. W każdym tygodniu odbędą się dwa turnieje, organizowane przez poszczególnych uczestników, co łącznie da sześć turniejów. Po rozegraniu wszystkich 96 spotkań fazy grupowej, ośmiu najlepiej notowanych zespołów awansuje do fazy pucharowej. Najniżej notowany zespół spośród pretendentów straci swoje miejsce w Lidze Narodów na rzecz zwycięzcy Challenger Cup.
Pierwszy tydzień:
- Grupa 1 (Antalya, Turcja) – tutaj zmierzą się reprezentacje: Polski, USA, Francji, Kanady, Słowenii, Turcji, Holandii oraz Bułgarii;
- Grupa 2 (Rio de Janeiro, Brazylia) – wystąpią reprezentacje: Włoch, Brazylii, Japonii, Argentyny, Serbii, Niemiec, Iranu i Kuby.
Drugi tydzień:
- Grupa 3 (Fukuoka, Japonia) – będą wówczas rywalizować drużyny: Polski, Japonii, Słowenii, Brazylii, Iranu, Turcji, Niemiec, a także Bułgarii;
- Grupa 4 (Ottawa, Kanada) – zagrają drużyny: Włoch, USA, Francji, Argentyny, Kanady, Serbii, Holandii i Kuby.
Trzeci tydzień;
- Grupa 5 (Lublana, Słowenia) – tutaj będą grać reprezentacje: Polski, Włoch, Słowenii, Argentyny, Turcji, Serbii, Kuby oraz Bułgarii;
- Grupa 6 (Pasay, Filipiny) – zagrają drużyny narodowe: USA, Japonii, Francji, Kanady, Iranu, Holandii, Niemiec i Brazylii.
Siatkarska Liga Narodów 2024 – faza pucharowa
W fazie pucharowej udział weźmie 8 najlepszych reprezentacji, które wyłoniono w fazie grupowej. Zespoły te będą rywalizować w systemie pucharowym, co oznacza, że każda porażka zakończy ich udział w turnieju. Pierwsza drużna z tabeli po fazie grupowej zagra z ósmą (ćwierćfinał 1), druga z siódmą (ćwierćfinał 2), trzecia z szóstą (ćwierćfinał 3), a czwarta z piątą (ćwierćfinał 4). Drużyny, które odpadną w ćwierćfinałach, zajmą miejsca od 5 do 8 w klasyfikacji końcowej.
Zgodnie z ustalonym harmonogramem, zwycięzca ćwierćfinału 1 zmierzy się w półfinale z triumfatorem ćwierćfinału 4, podczas gdy zwycięzca ćwierćfinału 2 stanie naprzeciwko zwycięzcy ćwierćfinału 3. Zwycięzcy półfinałów zmierzą się w finale o złoto, a przegrani półfinałów zagrają w meczu o brąz.
Wyniki Siatkarskiej Ligi Narodów 2024 możesz obstawiać w Betcris!
Czy polscy siatkarze zdołają obronić tytuł i znów zwyciężyć w Siatkarskiej Lidze Narodów? Jakie będą finalne rozstrzygnięcia w tych rozgrywkach? To wszystko możesz obstawiać korzystając z oferty legalnego polskiego bukmachera – Betcris. Pamiętaj jednak, że zakłady bukmacherskie to gra hazardowa – obstawiając zachowaj rozsądek!
—
Artykuł sponsorowany